oszołomić U-booty

U-booty – totalne bossy pierwszej wojny światowej. Zostały wprowadzone do walk już w pierwszych dniach walk i miały taktyką nieograniczonej wojny podwodnej odciąć Wielką Brytanię od zaopatrzenia. Brytyjczycy musieli temu zapobiec i wykorzystywali każdy pomysł jaki tylko wpadł im we łby. Poza bombami głębinowymi, hydrofonami czy ‚hunter-killer-submarinesami’, wymyślili oszałamiający kamuflaż.

Kamuflaż na morzu nie powinien być problematyczny ze względu na występowanie tylko dwóch rzeczy – morza i nieba. Niestety przy zmiennych warunkach atmosferycznych, dla każdej sytuacji pogodowej trzeba by innego malowidła. Brytyjski oficer marynarki i malarz Norman Wilkinson wymyślił odwracający uwagę super-dazzling camouflage.

to jest on

Wariat obmyślił tę szaloną metodę kamuflażu wzorując się na kubizmie. Zrobili jeszcze z jednym typkiem ponad 1000 projektów, a wojsku się spodobało i przyjęli tę metodę.

Napomalowali pięknie tych statków, ale w sumie nie wiadomo czy to podziałało, bo wariaty w tym samym czasie wprowadziły również konwoje dla swoich wielkich okrętów co zaburzyło możliwości statystyczne.

Natomiast załogi tych oszałamiających jednostek podobno miały 7 razy większe morale i dzięki temu marynarze byli bardziej waleczni i miliard bardziej spoko się czuli.

Kończąc ten wpis na pełnej ciekawostce, daję link do źródła.

Reklamy

2 responses to “oszołomić U-booty

  1. 120daysodomy Czerwiec 13, 2009 o 5:44 pm

    bardzo mi się podobają dane statystyczne, które – jak wiadomo – zawsze uwiarygadniają wypowiedź – w stylu „mieli 7 razy większe morale”!!! 😉

    ogólnie ciekaw jestem jak to w praktyce wyglądało

  2. john alabama Czerwiec 13, 2009 o 6:22 pm

    jak dobrze pamiętam to amerykanie to też podchwycili.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: